A publication of the Kentucky Center for Public Service Journalism

Football coaches select players for all-state consideration, Top 26 Awards, All-NKy teams

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on RedditEmail this to someone

The NKyTribune will be providing focused coverage of NKY high school football throughout the season, thanks to support from St. Elizabeth Healthcare Sports Medicine. See all of our pre-season features on each of NKY’s 21 high school football teams and follow our coverage, including roundups each week at Northern Kentucky High School Football.

tanner-morgan-copy

Tanner Morgan

By Terry Boehmker
NKyTribune sports reporter

Two high school football players who added their names to the record books this season head the list of all-state nominees selected by the Northern Kentucky Football Coaches Association.

Cooper senior Dante Hendrix set a Northern Kentucky record for most career receiving yards with 3,097 and Ryle senior Tanner Morgan became the 10th quarterback in the state to pass for 10,000 yards and 100 touchdowns.

They’re the top two players on the list the coaches association is encouraging members to vote for when they receive all-state ballots. The other players the coaches singled out for all-state consideration are:

dante-hendrix-cooper-copy

Dante Hendrix

* Holy Cross running back/linebacker Derrick Barnes
* Simon Kenton quarterback Cameron Racke
* Covington Catholic offensive lineman Hunter Zieglemeyer
* Ryle running back Jacob Chisholm
* Conner running back Armand Jackson
* Simon Kenton linebacker Brian Carter
* Cooper defensive lineman Sander Roksvag
* Newport Central Catholic wide receiver Trent Wrobleski

The coaches association also selected their All-Northern Kentucky Teams and named the players who will receive Top 26 Awards at the post-season banquet on Dec. 7.

Each of the 20 teams in the association gets to select one player to receive a Top 26 Award and the coaches vote on six additional players to be honored at the banquet for having an outstanding season.

Top 26 Awards

Beechwood – Aiden Justice; Bellevue – Adam Hazeres; Boone County – Brandon Morgan; Brossart – Jake Martin; Campbell County – Tanner Hamilton; Conner – Austin Cain, Peyton Van Horn; Cooper – Dante Hendrix, Jarod Lonaker; CovCath – Alex Shelton, Hunter Ziegelmeyer; Dayton – Trevor Simpson; Dixie Heights – Jose Torres; Highlands – Sam Taylor; Holmes – Salih Abdullah; Holy Cross – Derrick Barnes, Drew McIntosh; Lloyd – Elijah Jouett; Ludlow – T.C. Eads; Newport – Markel Garland; NewCath – Pat Henschen; Ryle – Jacob Chisholm, Tanner Morgan; Scott – Alex Thurza; Simon Kenton – Brian Carter, Cam Racke.

All-Northern Kentucky Teams

FIRST TEAM OFFENSE
Quarterback – Tanner Morgan (Ryle).
Running backs –
Armand Jackson (Conner), Derrick Barnes (Holy Cross), Jacob Chisholm (Ryle).
Linemen –
Hunter Zieglemeyer (CovCath), Sander Roksvag (Cooper), Noah Turner (Simon Kenton), Mitche Kreidenweis (Simon Kenton), Peyton Knippenberg (Conner), Theo Maris (Holy Cross).
Tight End – Kam Butler (CovCath). Wide Receivers – Dante Hendrix (Cooper), Alex Veneman (Highlands), Trent Wrobleski (NewCath), Bryce Ashley (Ryle)
Kicker – Mason Molique (Ryle).

FIRST TEAM DEFENSE
Linemen – Josh Sandman (Ryle), Sander Roksvag (Cooper), Jake Kunkel (CovCath), Austin Neff (NewCath).
Linebackers – Brian Carter (Simon Kenton), Peyton Van Horn (Conner), Derrick Barnes (Holy Cross), Collin Dematrakis (Ryle).
Defensive Backs – Trent Kincaid (Simon Kenton), Justin Schlarman (Cooper), Anthony Best (CovCath), Lashaun Townsend (Lloyd).
Punter – Trent Wrobleski (NewCath).
Athlete – Cam Racke (Simon Kenton)

SECOND TEAM OFFENSE
Quarterback – AJ Mayer (CovCath).
Running backs –
Casey McGinness (CovCath), Justin Durham (Lloyd).
Linemen –
Noah Fisher (Beechwood), Sam Talley (Beechwood), Garrett Vanlandingham (Dixie Heights), Dylan Donnemeyer (NewCath), Hunter Pittman (NewCath), Michael Dunn (Highlands).
Tight End – Kory Quitter (Brossart). (CovCath). Wide Receivers – LaShaun Townsend (Lloyd), Matt Simpson (Conner), Logan Castleman (Beechwood).
Kicker – Mitchell Otten (NewCath).

SECOND TEAM DEFENSE
Linemen – Adam Derry (Beechwood), Tanner Lawrence (Campbell County), Ray Bowers (Dixie Heights), Josh Galvin (CovCath), Elijah Jouett (Lloyd).
Linebackers –
Kurtis Sutkamp (NewCath), Trevor Soward (Beechwood), Kam Butler (CovCath), Alex Shelton (CovCath), Alex Thurza (Scott).
Defensive Backs –
Cooper Scherr (Ryle), Job Freppon (NewCath), Brian Manning (Conner), Elijah McKenney (Beechwood), Sam Taylor (Highlands).
Athlete – Chase Keller (Brossart)

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on RedditEmail this to someone

Recent Posts

Leave a Comment